Главна прокуратура не иска да разтури Народното събрание. Засега.

Да напомним, че преди две седмици пратихме сигнал до “шестимата големи” – президента, главния прокурор, МС, НС, ВАС и ВКС с искане да сезират Конституционния съд за нарушение на Конституцията от Народното събрание, което вече 16 дена не може да си избере председател и заместник-председатели. С това си действие то вече е нелегитимно и следва да се разпусне. Но такова искане до КС могат да направят само горепосочените шест институции. Затова им пратихме такова предложение, припомнете си го тук.
Удивително, но първи ни отговориха от Главна прокуратура, разбира се с отказ. Ето какво ни е написала г-жа Елена Каракашева – заместник на главния прокурор, в нейно писмо с изх. № 12899/27.11.2024 г.:
“Уведомявам ви, главният прокурор няма правомощия да отправя искания до Конституционния съд за разпускане на Народното събрание (чл. 150 ал. I от конституцията), нито самият Конституционен съд разполага с такива правомощия (чл. 149 от Основния закон).”
Тъй като твърденията в писмото са напълно невярни, днес изпратихме отговор с преки юридически указания и методическо ръководство, как биха могли да си свършат работата, ако имат желание разбира се. Ето и нашето ново писмо до главна прокуратура:
До
Главна прокуратура
Град София
П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е
от Радио и Телевизия „Истина и Свобода“
Относно: Ваш отговор с изх. № 12899/2024 относно сезиране на Конституционния съд.
Уважаема госпожо Каракашева,
Благодаря за бързия Ви отговор с изх. № 12899/2024, но не съм съгласен с твърдението Ви, че „главният прокурор няма правомощия да отправя искания до Конституционния съд за разпускане на Народното събрание“. При това сте цитирали като основания чл. 149 и чл. 150 от КРБ.
Ако прочетем внимателно тези текстове, ще видим тъкмо обратното, чл. 150 ал. 1 гласи, че Конституционният съд действа по инициатива и на главния прокурор. А чл. 149 ал. 1 му дава тъкмо две възможности в т.1 и т.2.
Първата е в т. 1, главният прокурор да поиска от КС тълкуване на чл. 76 от КРБ на понятието „първо заседание на Народното събрание“ и съответно текста на неговата ал. 3 „На същото заседание на Народното събрание се избират председател и заместник-председатели.“
По такова искане КС следва да разтълкува понятието „първо заседание“ и неговата продължителност и процедури за провеждането му. Повтарям аргументите си от първото писмо до вас, че нито в Правилника за организацията и дейността на НС, нито в Конституцията, нито в какъвто и да било друг норматив, няма предвидена възможност първо заседание да се провежда 5 или повече пъти в разстояние на 16 дни, както е досега. Камо ли да бъде отлагано с абсолютно нелегитимни понятия като „спиране на часовника“. По такава логика, то може да изкара и четиригодишен мандат без да бъде избран председател и заместник-председатели.
Втората възможност на главния прокурор е по т. 2 от чл. 149 ал. 1 от Конституцията, която му дава право да поиска от КС да се произнесе по искане за установяване на противоконституционност на актовете на Народното събрание. В този случай, самото решение на НС да „спира часовника“ на първото заседание, да го „отлага“ и проточва във времето е явно противоконституционен акт.
При добро желание за спазване на законността и особено на Конституцията, като Основен закон и главен стожер на правовата държава, главният прокурор може да сезира КС с гореизложените аргументи.
А в решението си по такова искане КС може да реши, че е нарушена Конституцията и НС е вече нелегитимно, от което следва автоматично неговото разпускане и провеждането на нови избори.
Дата 27.11.2024г.
Град София
РТВ „Истина и Свобода“
Александър Иванов – редактор
С нетърпение очакваме следващия ход на главна прокуратура, а и другите 5 важни институции, които сме сигнализирали, още не са ни отговорили.
Не забравяйте да изпратите електронна поща в защита на българския лев и правото да плащаме с налични пари. Електронните пари, независимо дали са лев или евро, означават електронен концлагер!