Продължаваме битката за разтурване на неконституционното Народно събрание
Да напомним, че преди време изискахме от Президента, Министерския съвет, Народното събрание, Върховния Касационен Съд, Върховния Административен Съд и Главния прокурор, да упражнят правомощията си и да искат от Конституционния съд да се произнесе по неконституционност на новоизбраното 51-во НС, поради нарушение на чл. 76 от Конституцията – по-точно неизбирането на председател и заместник-председатели на първото си заседание. Вижте тук.
Ясно беше, че Народното събрание няма да си направи харакири и ще хвърлят писмото ни в коша. Но другите пет институции можеха да сигнализират Конституционния съд. Първо ни отговори Главна прокуратура с отказ, по чисто формални съображения, които ние оборихме в последващо искане.
Вчера получихме подобен любезен отказ с писмо № 11215700/05.12.2024 и от Председателя на ВАС:
„Приемам за сведение изложеното от Вас, но следва да имате предвид, че правомощията на Конституционния съд са регламентирани в чл. 149 (1) от Конституцията на Република България и сред тях не е предвидено разпускане Народното събрание, а съгласно чл. 152 от Конституцията – организацията и редът на дейността на съда се определят със Закон за Конституционен съд, в който отново липсва такова правомощие.“
Затова незабавно му отговорихме и посочихме начините за сезиране на Конституционния съд, при негово желание, разбира се. (Вх. № 50-288-2/ 2024г.)
До
И.Ф. Председател на ВАС
П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е
от Радио и Телевизия „Истина и Свобода“
Относно: На Ваш отговор на наше писмо вх.№50-288/18.11.2024 г.
Уважаеми господин Чолаков,
Благодаря за бързия Ви отговор на нашето писмо: „Приемам за сведение изложеното от Вас, но следва да имате предвид, че правомощията на Конституционния съд са регламентирани в чл. 149 (1) от Конституцията на Република България и сред тях не е предвидено разпускане Народното събрание, а съгласно чл. 152 от Конституцията – организацията и редът на дейността на съда се определят със Закон за Конституционен съд, в който отново липсва такова правомощие.“
Напълно съм съгласен, че от формално-юридическа гледна точка няма „разпускане на Народното събрание“, но имате други две възможности съгласно Конституцията.
Първата е в чл. 149 (1) т.1, от КРБ – да поискате от КС тълкуване в чл. 76 от Конституцията на понятието „първо заседание на Народното събрание“ и съответно текста на неговата ал.3 „На същото заседание на Народното събрание се избират председател и заместник-председатели.“
По такова искане КС следва да разтълкува понятията „първо заседание“ и „същото заседание“ – неговата продължителност и процедури за провеждането му. Повтарям аргументите си от първото писмо до вас, че нито в Правилника за организацията и дейността на НС, нито в Конституцията, нито в какъвто и да било друг нормативен акт, няма предвидена възможност първото заседание да се провежда 10 или повече пъти в разстояние на 30 дни, както е досега.
Камо ли да бъде отлагано с абсолютно нелегитимни понятия като „спиране на часовника“. По такава логика, то може да изкара и четиригодишен мандат без да бъде избран председател и заместник-председатели.
Втората Ви възможност е по т. 2 от чл. 149 ал. 1 от Конституцията, която дава право да се поиска от КС да се произнесе по искане за установяване на противоконституционност на актовете на Народното събрание. В този случай, самото решение на НС да „спира часовника“ на първото заседание, да го „отлага“ и „пренасрочва“ във времето е явно противоконституционен акт.
При добро желание за спазване на законността и особено на Конституцията, като Основен закон и главен стожер на правовата държава, можете да сезирате КС с гореизложените аргументи.
А в решението си по такова искане, КС може да реши, че е нарушена Конституцията и НС е вече нелегитимно поради неконституираност, от което следва автоматично неговото разпускане и провеждането на нови избори.
Дата: 6.12.2024 г.
Град София
С уважение:
Александър Иванов – редактор
РТВ „Истина и Свобода“
Точно изпратихме предложението по държавната Система за Сигурно Електронно връчване и Народното събрание, взе, че си избра председател. Това разбира се не го узаконява, то продължава да си е нелегитимно поради противоконституционните си действия досега.
Така, че продължаваме да очакваме действията на петте институции с интерес.
Не забравяйте да подпишете петицията в защита на семената, които еврорегламент предвижда да забрани през февруари 2025 г. Подпиши тук. Остава много малко време за подписката: