Фестивалът “Здравей здраве” в Русе – организационен провал

В град Русе традиционно се провежда едно много интересно събитие на здравна тематика – фестивалът “Здравей, здраве”. Там идват изключително български производители, лектори по въпросите на традиционното лечение с народни методи, народни музиканти, майстори занаятчии. Стават интересни обсъждания, има песни и танци с българска народна музика, организират се спортни състезания.
А най-важното, хората със здравословни проблеми могат да обменят опит, да чуят здравни съвети и да си купят природни лекове, билки и мехлеми, създадени от български растения по старинни рецепти за лечение на всякакви болежки.
В предходни години събитието е минавало при стройна организация и с голям успех, с което си е завоювало растяща известност. Но не и тази година.
Провеждано в края на март в залата на “Филхармонията” изложителите идват както винаги и разполагат стоката и рекламните си материали, щандовете, масичките и столчетата на определените им места, с надеждата да намерят клиенти.
Но странно, гражданите не знаят изобщо, че има такова събитие, явно разгласата е била слаба. Случайните редки минувачи виждат някакви шатри отвън и проявяват сдържано любопитство какво става. Някои влизат и в залата. Но като цяло има вяло присъствие, а изложителите губят възможности за продажби.
Освен това, изложителите отвън – в шатрите на площада след като цял ден в съботата са брали студ на открито, вечерта с изненада разбират, че няма да има нощна охрана на щандовете им. Започват в паника да събират нещата си, за да не изчезне стоката им през нощта.
А на сутринта пак ще трябва да докарват, изнасят и подреждат всичко. За целта обаче ще трябва да станат по-рано, да дойдат отново да правят същата излишна хамалогия с пренасянето на стоката си и подреждането на щандовете, които вечерта са разваляли. В България сме царе да си създаваме излишна работа с организационни недомислици.













На снимките и видеото, възмутените изложители събират стоката от щандовете си, които оставят тъжно празни.
Възниква въпросът – за какво са плаща сумата за участие, срещу която реално няма покритие даже липсва охрана, което е подразбиращо се условие при всички подобни мероприятия в страната. Участниците недоумяват коя е причината за това?
Чудим се какво им става на българските организатори тази година? Провалихме сесията на Юнеско в София през лятото, поради слаба организация на ниво министерства.
А сега се проваля и известно национално събитие поради липса на елементарна организация в Русе. Провалът за щастие не е международен, но потърпевши ще бъдат и българските малки традиционни производители, и търговците, и изложителите, и най-важното – клиентите им от града и региона.
Не забравяйте да изпратите електронна поща в защита на българския лев и правото да плащаме с налични пари. Електронните пари, независимо дали са лев или евро, означават електронен концлагер!