Предупредихме кмета и общинския съвет

Вероятно помните, че намерихме груби нарушения в сертифицирането на машините за гласуване и изпратихме искане до Народното събрание с копие до Централната Избирателна Комисия и Министерството на електронното управление да премахнат изцяло машинното гласуване, а междувременно да отменят резултатите от втория тур на кметските избори в София. Ето тук.
Все още очакваме отговори, но за да предизвикаме ново обсъждане по темата, изпратихме и уведомление до незаконно избрания кмет на София и до законно избрания Столичен Общински Съвет. Получихме входящ № 50092/ 08.12.2023 14:36:04, а ето и текста на писмото:
До
Столичен Общински Съвет
До
Кмета на Столична Община
УВЕДОМЛЕНИЕ
от
Радио и Телевизия „Истина и Свобода“
Относно: Нарушение на Изборния кодекс при сертифицирането на машините за гласуване и обявяване на невалидни резултати от втория тур на местните избори в София.
Уважаеми дами и господа,
Машинното гласуване беше допуснато на втория тур на местните избори по решения на съда и ЦИК и на места предопредели резултатите от балотажите за кметове. То обаче е незаконно, защото е в грубо нарушение на редица изисквания на Изборния кодекс.
Ето и юридическите аргументи и доказателствата за това, подредени по важност:
- На първо място, грубо беше нарушен член 213а ал. 1, изискващ ЦИК да “придобива права върху програмни продукти или възлага разработването на програмни продукти по такъв начин, че държавата да разполага с права за тяхното използване и модификация с оглед целта, за която се придобиват.” Държавата, в лицето на Централната Избирателна Комисия, в момента НЕ разполага с изходните кодове на UEFI системата за първоначално зареждане на операционната система на машините, нито с кода на самата операционна система – Ubuntu Linux 20.04.6, нито с кода на специализирания софтуер – „Платформа за управление на изборите“, нито с изходните кодове на смарткартите SafeNet IDPrime 940. Тези софтуери са със затворен код и собственост на търговски фирми. Следователно, нито една институция в България, не разполага с правата върху тях, нито може да ги модифицира, нито да провери как всъщност работят. Това прави тези софтуери проблематични и работата на машините с тях по никакъв начин не може да бъде гарантирана и удостоверена. Единственият софтуер, върху който ЦИК има права и достъп до изходния код, е софтуерът за самото гласуване. Но той работи върху и чрез гореописаните системи, зависи изцяло от работата им и по никакъв начин не може да се осигури, удостовери и гарантира, че работата му няма да бъде манипулирана, фалшифицирана и компрометирана от тях.
- В нарушение на Чл. 213а ал. 3 от Изборния Кодекс НЕ беше осигурен достъп до устройствата, документацията и изходния код на представители на партиите, коалициите и инициативните комитети. Те не могат самостоятелно да проверят работата на машините, а “достъпът им до изходния код” е ограничен до това, да им показват на екран за час-два, части от изходния код само на софтуера за гласуване. За сведение, той е над 500 000 реда или около 17 700 страници, програмен код, който не се предоставя изцяло на горецитираните участници в изборите. Те не могат по никакъв начин да го проверят, да се убедят в годността и безпроблемната му работа. Такива проверки могат да направят само специалисти, разполагащи с пълния код и то в рамките на 12-24 месеца проучване и тестове.
- При горецитираните проблеми, изискванията на Чл. 213а ал. 4 от ИК са явно и грубо нарушени и удостоверяването на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване е невъзможно, а “сертифицирането” от министъра на електронното управление е изначално провалено и няма никаква стойност.
- Всички горецитирани аргументи се отнасят и до софтуера с който “Информационно обслужване” АД, изчислява изборните резултати. Той също е със затворен код, никога не му е правена независима проверка, никой и никога не е получил достъп до изходния му код и не може да се гарантира точната му, надеждна и безпроблемна работа.
В медиите е пълно с разкрития, как точно този софтуер фалшифицира крайните резултати на изборите, добавяйки данни от несъществуващи секции в изчисленията, с което прави една или друга партия „победител“. - ЦИК няма никакъв контрол върху техниците на частната фирма, инсталиращи софтуера на машините за гласуване, които са над 10 000. Така не може да се гарантира, какъв точно софтуер е качен и какво прави той в изборния ден. Прословутите хеш кодове създадени от ЦИК, могат безпроблемно да се имитират с манипулиране на софтуерите на операционната система и UEFI фърмуера, предвид на изложените в т. 1 факти.
- Предвид на всички тези доводи е ясно, че по никакъв начин не са изпълнени изискванията на чл. 213 ал. 1, т. 4, 5, 7, 9, 10, 14, 16 и 17 на Изборния кодекс.
Единственото правилно и законосъобразно решение в момента, би било да бъдат анулирани резултатите от машинното гласуване на втори тур за кметските избори в София и изчислението на резултатите, да се извърши само на основата на гласуването с хартиени бюлетини.
Това искане е внесено в Народното Събрание, Централната Избирателна Комисия и Министерство на електронното управление.
Предоставяме го и на общинските съветници и кмета на София за сведение.
8.12.2023 г.
Гр. София
РТВ „Истина и Свобода“
Междувременно положението се заплете с решението на Конституционния съд от вчера, но то няма да даде отражение на заведеното от Ваня Григорова и издигналата я коалиция дело, за оспорване на резултатите от кметските избори. То ще се гледа по действащите тогава текстове на Изборния кодекс, а отмяната на някои от тях сега, действа занапред.
От друга страна, разполагаме само със съобщение за решението, но самото пълно решение по делото още не е качено на сайта на КС. След публикуването му ще можем да коментираме един неясен и смущаващ текст в съобщението, а именно отмяната на чл. 213б, ал. 1 в частта „получили над четири на сто от действителните гласове на последните проведени парламентарни избори” от Изборния кодекс, който засяга предоставянето на изходния код на софтуера за гласуване на партиите.